Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.208.2021.1.IM

Koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej – ujęcie w kosztach wartości towarów handlowych, ujęcie towarów handlowych w remanencie początkowym i końcowym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 22 lutego 2021 r. (data wpływu 25 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów:

  • w części dotyczącej ujęcia w kosztach wartości towarów handlowych – jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej ujęcia towarów handlowych w remanencie początkowym i końcowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania za koszty uzyskania przychodów towarów handlowych otrzymanych w darowiźnie.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącym stroną postępowania: (…)
  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania: (…)

przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawcy są osobami fizycznymi, mającymi miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawcy prowadzą działalność w formie spółki cywilnej. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej, prowadzonej przez Wnioskodawców jest produkcja pozostałych wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa (PKD 16.23.Z). Dla działalności gospodarczej Wnioskodawców prowadzone są księgi podatkowe (KPiR) zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawcy dnia (…).2017 r. przejęli w darowiźnie od ojca po 1/4 przedsiębiorstwa prowadzonego przez ojca w formie działalności jednoosobowej. Darowane przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisu art. 55 Kodeksu Cywilnego obejmowało cały zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczenia do prowadzenia działalności gospodarczej, bez żadnych wyłączeń (tj. środki trwałe, środki pieniężne, należności i zobowiązania, towary i półprodukty ‒ ujęte w spisie z natury). Przedsiębiorstwo przekazane w formie darowizny pozostało własnością Wnioskodawców po dniu zawarcia umowy darowizny i nadal służy do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawców, realizując zadania gospodarcze. Umowa darowizny, na podstawie art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, korzystała ze zwolnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00