Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.171.2021.2.MC
zwolnienia od podatku VAT czynności udzielenia przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy pożyczki pieniężnej
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 marca 2021 r. (data wpływu 16 marca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności udzielenia przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy pożyczki pieniężnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
16 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności udzielenia przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy pożyczki pieniężnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka”), od której uzyskał pożyczkę pieniężną. Strony zawarły umowę pożyczki, w której ustalona została wysokość pożyczki, wysokość oprocentowania (umowa jest odpłatna) oraz termin i warunki zwrotu kwoty pożyczki (umowa została zawarta na czas oznaczony). Kwota pożyczki została przelana na rachunek bankowy Wnioskodawcy przelewem po zawarciu umowy pożyczki. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej. Od początku istnienia udzieliła kilku odpłatnych pożyczek pieniężnych z nadwyżki środków pieniężnych wypracowanych w ramach działalności operacyjnej.
Strony w umowie ustaliły wysokość oprocentowania, a wartość naliczonych odsetek stanowić będzie przychód pożyczkodawcy. Celem udzielenia pożyczki było czerpanie zysku z zainwestowania wolnych środków pieniężnych, a nie wsparcie finansowe udziałowcy. Tak więc Spółka osiąga korzyść, wykorzystując majątek rzeczowy (środki pieniężne) w celu uzyskania przychodu. Udzielenie pożyczki stanowi zyskowny i bezpieczny sposób inwestowania środków finansowych. Obciążenie odsetkami w momencie wymagalności odsetek Spółka udokumentuje fakturą. Spółka dopuszcza możliwość udzielania kolejnych pożyczek w razie dysponowania wolnymi środkami finansowymi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right