Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.81.2021.3.WS

Koszty uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2021 r. (data wpływu 21 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest:

  • prawidłowe – w odniesieniu do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię nieruchomości wykorzystywaną w działalności gospodarczej oraz wydatków związanych z zakupem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej ruchomych elementów wyposażenia Domu,
  • nieprawidłowe – w pozostałej części.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony pismem z 22 kwietnia 2021 r. (data wpływu 22 kwietnia 2021 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Osoba fizyczna (zwana dalej „Przedsiębiorcą”) prowadzi działalność gospodarczą. Przedsiębiorca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. W ramach tej działalności gospodarczej świadczy tylko usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 23%. Świadczenie tych usług jest związane z częstymi spotkaniami.

Przedsiębiorca mieszka w X i Y. W Y mieszka tylko w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, bo Jego teren działania obejmuje część Polski.

Przedsiębiorca planuje nabyć od dewelopera dom mieszkalny dwukondygnacyjny w pobliżu Y (zwany dalej „Domem”, a łącznie z gruntem i wiatą zwany dalej „Nieruchomością”; natomiast grunt zwany dalej „Gruntem”, a wiata do postoju samochodu „Wiatą”), który w części będzie wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej. Parter o pow. łącznej 43,92 m (duży pokój, łazienka i aneks kuchenny) będzie w całości wykorzystywany do celów związanych z działalnością gospodarczą i celów mieszkalnych Przedsiębiorcy. Natomiast na piętrze do celów związanych tylko z działalnością gospodarczą będzie związany jeden pokój o pow. 10,65 m. Cała powierzchnia piętra wynosi 43,82 m. Pozostała powierzchnia piętra – z wyłączeniem klatki schodowej i korytarza o pow. łącznej 6,15 m – będzie wykorzystywana do celów mieszkalnych Przedsiębiorcy; będą to dwa pokoje i łazienka o pow. łącznej 27,02 m). Powierzchnia klatki schodowej i korytarza na piętrze będzie związana z działalnością gospodarczą i celami mieszkalnymi Przedsiębiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00