Interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.102.2021.2.PS
W zakresie uznania prowadzonej działalności za B+R oraz możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX).
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2021 r. (data wpływu 24 stycznia 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 marca 2021 r. (data wpływu 29 marca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP BOX) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Wniosek został następnie uzupełniony pismem z dnia 29 marca 2021 r. (data wpływu 29 marca 2021 r.).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Od 2010 roku Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem - PKD 62.01.Z. Wnioskodawca posiadam na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stosując 19% podatek liniowy jako formę rozliczeń z urzędem skarbowym z tytułu podatku dochodowego. W swojej działalności, od stycznia 2019 roku Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem nowych modułów specjalistycznego oprogramowania X na potrzeby firmy Y, zwaną w dalszej części Klientem. Z Klientem Wnioskodawca związany jest umowa konsultingową, na podstawie której świadczy usługi programistyczne. W ramach prowadzonych dla Klienta prac rozbudowuje On system umożliwiający użytkownikom, począwszy od ich rejestracji, stworzenie swojego CV (Curriculum vitae), używając innowacyjnego wizualnego edytora. System umożliwia tworzenie różnych, spersonalizowanych wersji swojego CV. Jednym z rozwijanych modułów systemu jest moduł analityczny, który pozwala użytkownikom zobaczyć, kiedy potencjalny pracodawca oglądał lub pobrał w pliku PDF stworzone przez nich CV. Kolejny moduł umożliwia import danych osobistych z różnych źródeł, w tym źródeł online (np. a), a inny umożliwia elektroniczną wymianę informacji pomiędzy tworzonym systemem, a portalami rekrutacyjnymi, takimi jak, np. b. Jeszcze inny moduł stworzony w ramach prac Wnioskodawcy umożliwia prowadzenie osobistego dziennika osiągnięć zawodowych (tzw. c). Stworzone CV może być również udostępnione poprzez platformy elektroniczne, takie jak e czy f, bądź w formie ogólnodostępnej strony internetowej. Całościowo jest to całkowicie innowacyjne rozwiązanie, odróżniające się od podobnych rozwiązań na rynku. Na cel tworzonych modułów powstają nowe algorytmy, komponenty, podejścia do obsługi, a także rozwijane są nowe struktury całej aplikacji, jak i jej działania w celu wytworzenia nowych procesów i lepszej jakości dostarczanych przez nią usług. Całość prac odbywa się w sposób ciągły, a w ramach rozwoju samej aplikacji przeprowadzane są badania i integracje z zewnętrznymi usługami, które mogą wesprzeć udostępnioną w produkcie końcowym funkcjonalność.