Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.24.2021.2.MJ

nieuznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą działek nr a, b, c będących we współwłasności małżeńskiej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 stycznia 2021 r. (data wpływu 19 stycznia 2021 r.) uzupełnionym pismem z 14 marca 2021 r. (data wpływu 18 marca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą działek nr a, b, c będących we współwłasności małżeńskiej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

14 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • nieuznania Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą działek nr a, b, c będących we współwłasności małżeńskiej,
  • korekty deklaracji i JPK za lipiec 2020 r. i sierpień 2020 r.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z 14 marca 2021 r. w zakresie doprecyzowania opisu sprawy, przeformułowania pytania, własnego stanowiska oraz brakującej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Dnia 19.07.1999 r. wraz z żoną z majątku wspólnego Wnioskodawca dokonał zakupu do wspólnego majątku prywatnego niezabudowanej działki rolnej. Po latach Wnioskodawca z żoną postanowili podjąć kroki do podniesienia wartości gruntu celem sprzedaży go w przyszłości, aby wesprzeć finansowo swoje dzieci i wnuki. Z tego względu, iż działka była duża, Wnioskodawca z żoną zdecydowali spróbować formalnie ją podzielić, aby ułatwić ewentualną sprzedaż.

W 2007 r. Wnioskodawca z żoną wystąpili do właściwego urzędu gminy z prośbą o przekształcenie z ustaleniami Studium uwarunkowań planu zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawca z żoną zdawali sobie sprawę, iż takie działanie pozwoli znacznie zwiększyć wartości działek i uzyskać korzystne ceny przy ich sprzedaży. Uchwałą rady gminy z 2010 r. na podstawie miejscowego planu działka została przeznaczona pod zabudowę mieszkalno-usługową. Ostateczną decyzję zatwierdzającą podział działki na kilka mniejszych Wnioskodawca z żoną uzyskali w 2011 r. Ze względu na zakup mieszkania przez ich córkę, całkowicie dokonany za środki pożyczone z banku w ramach kredytu uzyskanego jedynie na zakup mieszkania (bez braku możliwości zaciągnięcia kredytu na wykończenie mieszkania), w maju 2012 r. Wnioskodawca z żoną dokonali sprzedaży jednej z działek, za cenę … zł brutto.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00