Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.87.2021.1.GG

Opodatkowanie wypłaty zysku spółki komandytowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2021 r. (data wpływu 26 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z zysku spółki komandytowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowania dochodów z zysku spółki komandytowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką komandytową (w dalszej części jako „Wnioskodawca”, „Spółka”), polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca posiada czterech wspólników: komplementariusza, którym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz trzech komandytariuszy, którymi są osoby fizyczne. Wszyscy Wspólnicy będący osobami fizycznymi posiadają rezydencję podatkową w Polsce.

Zgodnie z umową Spółki, każdy ze wspólników ma prawo do udziału w zyskach oraz może żądać podziału i wypłaty zysku z końcem roku kalendarzowego, chyba że w uchwale wspólnicy w inny sposób zadysponują zyskiem za dany rok obrotowy.

W sprawozdaniach finansowych za lata obrotowe 2010-2017 i za 2019 r. Spółka wykazywała zyski. Zyski te wspólnicy – na mocy uchwał podejmowanych po upływie każdego z ww. lat obrotowych – w części przeznaczali do wypłaty wspólnikom, a w pozostałej części przeznaczali na kapitał rezerwowy. Dodać przy tym należy, że dochód osiągany przez komandytariuszy w związku z wypracowanym przez Spółkę na przestrzeni lat zyskiem był przez nich opodatkowywany zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu sprzed dnia 1 stycznia 2021 r., dalej: „u.p.d.o.f.”), jako przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. Stosownie do art. 44 i 45 ust. 1 ww. ustawy, komandytariusze odprowadzali z tego tytułu w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, a po jego zakończeniu składali zeznanie podatkowe, w którym wykazywali dochody z tytułu udziału w Spółce komandytowej – Wnioskodawcy. Stąd też wszystkie środki znajdujące się na kapitale rezerwowym utworzonym z przywołanych wyżej zysków były przez każdego ze wspólników uprzednio opodatkowywane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00