Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 1 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.52.2021.1.AG
brak powstania przychodu w wartości niespłaconego i nieprzedawnionego Zobowiązania z Pożyczki, pozostającego w Spółce na dzień wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców KRS
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 lutego 2021 r. (data wpływu 17 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu w wartości niespłaconego i nieprzedawnionego Zobowiązania z Pożyczki, pozostającego w Spółce na dzień wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców KRS – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu w wartości niespłaconego i nieprzedawnionego Zobowiązania z Pożyczki, pozostającego w Spółce na dzień wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców KRS.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”), zajmującą się (…). Jedynym wspólnikiem Spółki, posiadającym 100% udziałów w jej kapitale zakładowym jest również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: „Wspólnik”). Wspólnikowi w stosunku do Spółki przysługuje wierzytelność z tytułu udzielonej jej pożyczki oraz należnych (naliczonych) odsetek (dalej: „Zobowiązanie z Pożyczki”). Wspólnik nie zgadza się na jej umorzenie. W związku z trwałą nierentownością prowadzonej działalności (Spółka powstała w 2015 r.) Wnioskodawca rozważa przeprowadzenie likwidacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 z późn. zm.; dalej: „KSH”). W najbliższym czasie planowane jest podjęcie uchwały o rozpoczęciu likwidacji Spółki. Spółka posiada jedynie niewielkie zasoby środków pieniężnych na rachunku bankowym, wystarczające na bieżące funkcjonowanie oraz ewentualne wszczęcie i późniejsze przeprowadzenie procesu likwidacji. Spółka zasadniczo nie posiada na tyle istotnych aktywów trwałych i majątku, z których by mogła w czasie likwidacji spłacić swoje zobowiązania, w tym w szczególności zaciągniętego, a nieprzedawnionego Zobowiązania z Pożyczki. Najprawdopodobniej po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego nadal nieprzedawnione Zobowiązanie z Pożyczki względem Wspólnika będzie niespłacone. Wnioskodawca zostanie więc wykreślony z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego bez spłaty Zobowiązania z Pożyczki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right