Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.59.2021.1.JSZ
moment powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2021 r. (data wpływu 2 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka … (dalej zwana: „Spółką” lub „Wnioskodawcą”) dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Niemiecki kontrahent Spółki jest firmą aukcyjną (dalej zwany: „Kontrahentem”). Spółka bierze udział w aukcjach dotyczących używanych i lekko uszkodzonych samochodów osobowych. Po wylicytowaniu danego samochodu, Kontrahent wystawia fakturę brutto (z niemiecką stawką VAT), dalej zwaną: „fakturą nr 1”, a według zasad aukcji towar staje się własnością kupującego po dokonaniu i zaksięgowaniu zapłaty. Na podstawie tej faktury Spółka dokonuje przelewem zapłaty całej kwoty (brutto). Towar (samochód) można odebrać najwcześniej w kolejnym dniu, lub kilka dni później – jeżeli samochód (towar) nie znajduje się na parkingu Kontrahenta. Transport Spółka zleca zewnętrznej firmie transportowej, a potwierdzone listy przewozowe (CMR) po sprowadzeniu samochodów (towarów) do Polski przesyła do Kontrahenta. Dopiero na podstawie udokumentowanego wywozu z Niemiec do Polski samochodów (towarów) Kontrahent wystawia fakturę korektę (storno) na całą wartość brutto pierwotnej faktury i jednocześnie wystawia nową fakturę w kwocie netto (dalej zwanej: „fakturą nr 2”), której wartość jest podstawą wartości WDT. Faktura netto jest zwykle wystawiona z datą kolejnego miesiąca po pierwszej fakturze brutto i dopiero wówczas zwracana jest „nadpłata” ceny w wysokości równowartości niemieckiego podatku od wartości dodanej.