Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.3.2021.1.JS
W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, przewidujący zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycia przez zapisobiorcę majątku wskazanego w testamencie. Przysposobienie Wnioskodawczyni nastąpiło pod rządami ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w brzmieniu który nie przewidywał rozwiązania wskazanego w art. 1211 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, uniemożliwiającego utrzymanie więzi prawnej z rodziną zmarłego rodzica.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczym przedstawione we wniosku z 05 stycznia 2021 r. (data wpływu - 05 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z opodatkowania nabycia tytułem zapisu testamentowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05 stycznia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z opodatkowania nabycia tytułem zapisu testamentowego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni urodziła się jako córka J. K., syna A. K. oraz jego żony J.K. (akt urodzenia nr (…) Urząd Stanu Cywilnego K.). Po śmierci J. K., matka Wnioskodawczyni ponownie wyszła za mąż, za L.K., który następnie w pełni ją przysposobił (postanowienie Sądu Rejonowego dla K., (…), sygn. Akt (…)). Po przysposobieniu nie ustała osobista relacja rodzinna z rodziną J. K., w tym z babcią Wnioskodawczyni. Przysposobienie zostało przeprowadzone przed nowelizacją z 1995 roku wprowadzającą art. 1211 § 2 (powinno być: art. 121) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, umożliwiającą zachowanie formalnej więzi z rodziną biologiczną, jeśli przysposobienie nastąpiło po śmierci drugiego z rodziców. Brak odpowiedniego postanowienia w orzeczeniu sądu o przysposobieniu nie jest przejawem woli rodziców Wnioskodawczyni, a konsekwencją obowiązujących wówczas przepisów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right