Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.711.2020.4.MP
Opodatkowanie transakcji sprzedaży i nabycia wierzytelności
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2020 r. (data wpływu 10 grudnia 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2021 r. (data wpływu 26 lutego 2021 r.) na wezwanie Organu z dnia 18 lutego 2021 r. (skutecznie doręczone 19 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania transakcji sprzedaży i nabycia wierzytelności – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 grudnia 2020 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania transakcji sprzedaży i nabycia wierzytelności.
Wniosek uzupełniono pismem z dnia 26 lutego 2021 r. (data wpływu 26 lutego 2021 r.) na wezwanie Organu z dnia 18 lutego 2021 r. (skutecznie doręczone 19 lutego 2021 r.).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…). (dalej jako „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu wierzytelnościami. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT oraz podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Polski. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera umowy cesji wierzytelności zgodnie z brzmieniem art. 509 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny. Spółka występuje jako nabywca (cesjonariusz) wierzytelności. Zazwyczaj Spółka nabywa wierzytelność w celu jej dalszej odsprzedaży, jednakże może zdarzyć się także sytuacja, w której Spółka dochodzić będzie kwot wynikających z wierzytelności we własnym imieniu i na własny rachunek. Zgodnie z zawartymi umowami cesji wierzytelności Spółka nabywa wierzytelność za określoną cenę, która stanowi kwotę niższą od nominalnej wartości wierzytelności. Umowa na podstawie której Spółka nabywa wierzytelność, nie przewiduje żadnego dodatkowego wynagrodzenia, Spółka po nabyciu wierzytelności dokonuje następnie jej odsprzedaży lub też podejmuje działania mające na celu samodzielne uzyskanie kwot wynikających z nabytych wierzytelności. Zyskiem Spółki jest zatem różnica pomiędzy ceną nabycia i sprzedaży wierzytelności lub też różnica pomiędzy ceną nabycia, a kwotą uzyskaną od dłużnika rzeczowej wierzytelności. W większości przypadków Spółka na moment nabycia wierzytelności ma już zawartą umowę przyrzeczoną dotyczącą zbycia nabytej wierzytelności za określoną cenę. Zgodnie z zapisami umowy przyrzeczonej umowa właściwa przelewu wierzytelności (sprzedaży) zostanie zawarta w momencie, w którym Spółka nabędzie wskazane wierzytelności. Na podstawie zapisów umowy przyrzeczonej Spółka na moment jej zawarcia otrzymuje zaliczkę na poczet przyszłej sprzedaży. Nie jest przewidywane żadne dodatkowe wynagrodzenie w związku z nabyciem i sprzedażą wierzytelności. W związku z opisanymi transakcjami Spółka ponosi dodatkowe koszty takie jak koszty usług prawnych. Z uwagi na rodzaj przeprowadzanych przez Spółkę transakcji powstaje szereg wątpliwości zarówno na gruncie podatku VAT jak i podatku dochodowego od osób prawnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right