Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.742.2020.2.AK

Czy w świetle obowiązujących przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawczyni powinna zgłosić powyższą kwotę odszkodowania do opodatkowania w zeznaniu podatkowym za 2020 rok?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2020 r. (data wpływu 19 listopada 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 stycznia 2021 r. (data wpływu 20 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania kwoty pieniężnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania kwoty pieniężnej.

We wniosku i uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W sprawie z powództwa Wnioskodawczyni, która toczyła się przed Sądem Okręgowym – w dniu 29 czerwca 2020 r. zostało umorzone postępowanie wobec zawarcia ugody. W ugodzie, pozwane – B.Z. i M.O., zobowiązały się solidarnie do zapłaty 20.000 zł tytułem odszkodowania za brak możliwości pochówku i ekshumacji najbliższych Wnioskodawczyni w grobach na cmentarzu. Wnioskodawczyni, jednocześnie nie licząc na żadne porozumienie z pozwanymi w przyszłości, zrzekła się w tej ugodzie prawa do dysponowania przedmiotowymi grobami na tymże cmentarzu. W przewidywanym w ugodzie terminie Wnioskodawczyni otrzymała zasądzoną kwotę odszkodowania na wskazane konto bankowe.

W uzupełnieniu Wnioskodawczyni doprecyzowała stan faktyczny o następujące informacje:

W dniu 24 kwietnia 2017 r. zmarła mama Wnioskodawczyni. Życzeniem mamy Wnioskodawczyni było pochowanie jej w grobie rodzinnym jej rodziców. W związku z pogrzebem Wnioskodawczyni udała się do parafii w sprawie pochówku, gdzie dowiedziała się, że nie może tam pochować mamy, ponieważ jedynym dysponentem mogiły jest kuzynka Wnioskodawczyni, a drugiego rodzinnego grobu – jej siostra. Wnioskodawczyni była zmuszona pochować mamę w grobie gdzie nie chciała spoczywać (u teściów), ponieważ dokumenty złożone przez obie strony były fałszywe i niezgodne z prawem, bo do tych mogił miała prawo również Wnioskodawczyni jako wnuczka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00