Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.998.2020.1.JK

Koszty profesjonalnych pełnomocników jako koszty umniejszające przychód ze zbycia akcji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2020 r. (data wpływu 29 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pan (zwany dalej Podatnikiem lub Wnioskodawcą) jest polskimi rezydentem podatkowym opodatkowanym w Polsce od całości osiąganych przez siebie dochodów.

Podatnik, od roku 2019 r. posiadał akcje w spółce akcyjnej X. („Spółka”), które nabył w drodze darowizny.

Wnioskodawca był aktywnie zaangażowany w działalność Spółki i w ramach określonych zasad korporacyjnych posiadał również stosowną reprezentację w organach Spółki (m.in. stanowisko w Zarządzie Spółki, reprezentanta w Radzie Nadzorczej).

W związku działaniami podjętymi przez drugiego z akcjonariuszy Spółki zrodził się konflikt między współwłaścicielami, który eskalował na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu w sierpniu 2019 r.

W rezultacie, doszło do istotnej marginalizacji Podatnika oraz osób go reprezentujących w prawach wynikających z posiadania akcji w Spółce i pełnienia funkcji w organach Spółki.

Omawiane praktyki, wykraczające poza ramy obowiązujących przepisów, doprowadziły do istotnych ograniczeń praw Wnioskodawcy do realizacji uprawnień wynikających z posiadanych akcji, w tym w szczególności ograniczyły prawa Podatnika do współuczestnictwa w procesie realizacji strategii i podejmowania decyzji związanych z działalnością gospodarczą Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00