Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.623.2020.1.SKJ
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłat na mieszkaniowe rachunki powiernicze.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2020 r. (data wpływu 10 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w zakresie wpłat dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 grudnia 2020 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w zakresie wpłat dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka A. (zwana dalej „Spółką”) jest deweloperem i prowadzi działalność w zakresie sprzedaży lokali mieszkalnych we wzniesionych budynkach mieszkalnych. W związku z rozpoczęciem inwestycji w celu sprzedaży mieszkań Spółka, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. Nr 232, poz. 1377) zawrze z bankiem umowę o otwarcie i prowadzenie zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego.
Zgodnie z umową z bankiem na rachunku będą gromadzone wyłącznie środki pieniężne powierzone Spółce na podstawie odrębnej umowy - przez osobę trzecią. Nabywcy lokali zawierają ze Spółką umowę deweloperską w postaci aktu notarialnego, w którym określona jest forma i harmonogram wpłat. Nabywcy będą wpłacali środki na określony w powyższej umowie zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Według umowy z bankiem posiadaczem takiego rachunku (tzw. Powiernikiem) jest Spółka, ale zgodnie z w/w ustawą jest ona pozbawiona prawa do dyspozycji środkami jakie na nie wpływają. Właścicielem środków zgromadzonych na rachunku jest osoba trzecia (tzw. powierzający - nabywca), która dokonuje wpłat na rachunek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right