Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.678.2020.4.IM
Wartość początkowa środków trwałych – art. 22g ust. 1 pkt 3
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2020 r. (data wpływu 6 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wartości początkowej środków trwałych:
- w części dotyczącej ustalenia wartości początkowej środków trwałych nabytych nieodpłatnie po śmierci męża – jest prawidłowe,
- w pozostałej części – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek ‒ uzupełniony pismem z 10 grudnia 2020 r. (data wpływu 15 grudnia 2020 r.) ‒ o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wartości początkowej środków trwałych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną nieprowadzącą na dzień dzisiejszy działalności gospodarczej wpisanej do CEIDG. W lutym 2020 zmarł mąż Wnioskodawczyni, który prowadził działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG.
Od momentu śmierci męża, Wnioskodawczyni została zarządcą sukcesyjnym w firmie męża i do dnia dzisiejszego kontynuuje działalność prowadzoną przez męża przed śmiercią. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku Wnioskodawczyni dostanie 1/2 majątku firmy. W skład majątku wchodzą samochody oraz środki pieniężne.
Jako zarządca Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zrobienia remanentu likwidacyjnego w firmie męża i zapłaty VAT od towarów handlowych, jak i środków trwałych wynikających z tego remanentu.
Z racji tego, że biznes ten jest znany Wnioskodawczyni, po przejęciu spadku Wnioskodawczyni zamierza kontynuować działalność, otwierając ją wpisem do CEIDG na własne nazwisko, a towary i samochody, których Wnioskodawczyni stanie się właścicielem, zostaną przez nią wprowadzone do nowo otwartej działalności i będą przedmiotem sprzedaży opodatkowanej.