Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.451.2020.1.MR

Uznanie Działań na rzecz Wnioskodawcy za świadczenie usług opodatkowanych VAT oraz prawo do odliczenia w związku z tym świadczeniem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2020 r. (data wpływu 19 listopada 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że realizacja przez Pośrednika Działań na rzecz Wnioskodawcy podejmowanych zgodnie z zawartą Umową, stanowi świadczenie usług opodatkowanych VAT i w efekcie Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT wystawionych przez Pośrednika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że realizacja przez Pośrednika Działań na rzecz Wnioskodawcy podejmowanych zgodnie z zawartą Umową, stanowi świadczenie usług opodatkowanych VAT i w efekcie Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT wystawionych przez Pośrednika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

A S.A. („Wnioskodawca”, „Spółka”) jest polską spółką kapitałową będącą podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji i sprzedaży produktów spożywczych (m.in. …). Wnioskodawca współpracuje z grupą kapitałową B („Grupa B”) prowadzącą m.in. sieci sklepów detalicznych oraz kooperującą z tysiącami niezależnych partnerów w całej Polsce (zwanych dalej łącznie „Sklepy”).

Sklepy sprzedają towary („Towar”) klientom detalicznym (najczęściej konsumentom). Sprzedawane klientom detalicznym Towary, Sklepy kupują zazwyczaj od sprzedawców z Grupy B będących hurtowymi dystrybutorami Towarów („Dystrybutorzy”). Dystrybutorzy kupują zaś Towary w ilościach hurtowych od dostawców, którzy najczęściej są ich producentami, w tym od Wnioskodawcy („Dostawcy”). Może się też wyjątkowo zdarzyć, że Sklepy kupować będą Towar bezpośrednio od Dostawców. Wnioskodawca współpracujący z podmiotami z Grupy B jest zainteresowany realizacją ogólnopolskich akcji promocyjnych („Akcje Promocyjne”) w Sklepach za pomocą nowoczesnego systemu informatycznego. W związku z tym, Akcje Promocyjne będą realizowane w Sklepach za pomocą platformy B. Platforma przeznaczona jest do realizacji Akcji Promocyjnych skierowanych do klientów Sklepów i pozwala m.in. na zwiększenie wydajności prowadzonych działań promocyjnych i łatwiejszą weryfikację wyników Akcji Promocyjnych („Platforma”). Właścicielem Platformy jest jedna ze spółek należących do Grupy B („Pośrednik”). Rolą Pośrednika będzie m.in. administrowanie Platformą. Na Platformie Pośrednik będzie informować Sklepy o uzgodnionej z Wnioskodawcą Akcji Promocyjnej, w której mogą uczestniczyć Sklepy mające dostęp do Platformy. W ramach takiej Akcji Promocyjnej Sklepy będą m.in. sprzedawać klientom detalicznym Towary pierwotnie pochodzące od Wnioskodawcy (a zatem zawierające najczęściej znak towarowy Wnioskodawcy) po cenie nie wyższej niż maksymalna cena wskazana w danej Akcji Promocyjnej na Platformie. W takim przypadku Sklepom zwracane będą koszty związane ze sprzedażą Towaru po cenie nie wyższej niż maksymalna (tzw. cash-back), przy czym ostatecznie kosztami dokonanego zwrotu na rzecz Sklepów obciążany będzie Wnioskodawca. W ramach Akcji Promocyjnej Pośrednik będzie pośredniczyć w przekazaniu przez Wnioskodawcę do Sklepów zwrotu kosztów związanych ze sprzedażą Towarów po cenie nie wyższej niż maksymalna (tzw. cash-back). Jednocześnie Pośrednik nie będzie jednak uczestniczyć w samym obrocie Towarem (tj. Pośrednik nie będzie nabywał Towarów od Wnioskodawcy, jak i nie będzie dokonywał ich dalszej sprzedaży na rzecz Sklepów).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00