Interpretacja
Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 7 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL1-1.440.291.2021.3.AKU
WIS usługa – zakwaterowanie pracowników w Hostelu pracowniczym
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową, i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 23 listopada 2021 r. (data wpływu 23 listopada 2021 r.), uzupełnionego pismem z dnia 7 lutego 2022 r. (data wpływu 7 lutego 2022 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.
Przedmiot wniosku: usługa – zakwaterowanie pracowników w Hostelu pracowniczym
Opis usługi: Przedmiotem wniosku jest zakwaterowanie pracowników Wnioskodawcy (Spółki) w Hostelu pracowniczym położonym w pobliżu zakładu produkcyjnego. Budynek Hostelu klasyfikowany winien być pod numerem 1130 PKOB, tj. jako „budynek zbiorowego zamieszkania”, ponieważ ta klasa obejmuje w szczególności: Budynki zbiorowego zamieszkania, w tym domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, itp. Hostel został przygotowany w takim standardzie, który umożliwia pracownikom Spółki korzystanie z zakwaterowania bez konieczności ponoszenia przez nich dodatkowych nakładów. Możliwość zakwaterowania w Hostelu jest przewidziana wyłącznie dla pracowników Spółki, w okresie ich zatrudnienia w Spółce. Do świadczeń związanych z zakwaterowaniem w Hostelu zaliczają się: zakwaterowanie, wyżywienie dostępne w stołówce, zużycie prądu, zużycie wody, odprowadzenie ścieków, ogrzewanie, Internet i TV, sprzątanie w pokojach, pralnia i wymiana pościeli, dostęp do części wspólnych (siłownia, TV room). Za powyższe usługi Spółka obciąża pracowników odpowiednią, łączną zryczałtowaną miesięczną kwotą (rozliczenie kosztu usługi zakwaterowania jest dokonywane na bazie miesięcznej), która obejmuje wszystkie wskazane świadczenia dostępne dla pracownika korzystającego z Hostelu, i która jest należna Spółce bez względu na sposób i zakres korzystania przez danego pracownika z poszczególnych świadczeń. Pracownik decydujący się na skorzystanie z usług Hostelu nie ma możliwości wybrania, z których usług będzie korzystał i w jakim zakresie, a z których nie, i w efekcie, nie ma wpływu na koszty pobytu w Hostelu. Głównym celem świadczenia jest zakwaterowanie pracownika w Hostelu, które z punktu widzenia pracownika stanowi cel zleconej Spółce usługi. Natomiast pozostałe elementy usługi, jak wyżywienie, dostęp do mediów (prąd, woda, ogrzewanie, Internet i TV), dostęp do części wspólnych (siłownia, TV room) czy serwis sprzątający stanowią jedynie czynności pomocnicze. Zameldowanie pracowników w Hostelu na pobyt stały nie jest możliwe. Wyżywienie jest obowiązkowe, więc pracownik powinien pokryć jego koszt, i nie ma możliwości, aby zrezygnował z wyżywienia (i zapłacił mniej). Wyżywienie składa się z elementów typowych dla pobytu w hotelach, i jest dostępne w stołówce, tj. śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja itp. – są to posiłki dostępne w określonych przedziałach czasowych lub w formie bufetu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right