Interpretacja
Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 6 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-1.450.1200.2020.3.BC
WIS USŁUGA
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową, i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia – brak daty sporządzenia (data wpływu 4 listopada 2020 r.), uzupełnionego pismami z dnia 4 listopada 2021 r. (data wpływu 10 listopada 2020 r.) oraz z dnia 5 lutego 2021 r. (data wpływu 5 lutego 2021 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.
Przedmiot wniosku: usługa (świadczenie kompleksowe) – świadczenie, którego efektem końcowym jest zagospodarowanie odpadu innego niż niebezpieczny w sytuacji, gdy Wnioskodawca korzysta z podwykonawców w zakresie odbioru oraz transportu odpadów.
W ramach wykonywania świadczenia Wnioskodawca jest zobowiązany do przetworzenia odpadu innego niż niebezpieczny, nienadającego się do recyklingu. Wnioskodawca ma zawartą umowę na odbiór, transport i przetworzenie w instalacjach ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych. Wykonując świadczenie Wnioskodawca zobowiązany jest do wykonania szeregu następujących po sobie czynności, tj. odebrania odpadu od klienta, transportu oraz jego zagospodarowania poprzez przetworzenie odpadu (odzysk w odpowiedniej dla danego odpadu instalacji). Wnioskodawca korzysta z podwykonawców w zakresie odbioru oraz transportu odpadów. Ostatecznie jednak zgodnie z umowami z klientami Wnioskodawcy to on odpowiada za wykonanie usługi (przetworzenie odpadu w sposób zgodny z umową z klientem i z ustawą o odpadach oraz w sposób terminowy). Za kompleksowe wykonanie usługi przetwarzania (odzysku) odpadów innych niż niebezpieczne, Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie od posiadaczy (w szczególności wytwórców) odpadów, którzy są ustawowo zobowiązani do prawidłowego zagospodarowania odpadu. Wynagrodzenie należne jest Wnioskodawcy za zagospodarowanie odpadu, a jego wysokość ustalana jest poprzez przemnożenie ilości przetworzonych odpadów oraz stawki jednostkowej. W wynagrodzenie jest wkalkulowany koszt wszystkich czynności pośrednich, tj. odbioru i transportu (technicznie realizowanego przez podwykonawców). Wnioskodawca posiada zezwolenia na przetwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right