Porada
Czy aby uznać kwalifikacje nauczyciela konieczne jest przedstawienie dyplomu, czy wystarczy zaświadczenie
PYTANIE
Nauczycielka w trakcie studiów za zgodą Kuratorium uczy w szkole biologii. W dniu 4 kwietnia 2022 r. dostarczyła zaświadczenie ze szkoły o ukończeniu przygotowania pedagogicznego i ukończeniu studiów podyplomowych w dniu 31 marca 2022 r. Czy na podstawie uzyskanego zaświadczenia można uznać jej kwalifikacje, czy należy czekać na dyplom? Jeśli tak, to wyrównanie należy nauczycielce od kwietnia?
ODPOWIEDŹ
Dla uznania spełnienia wymogów kwalifikacyjnych niezbędne jest przedłożenie przez nauczyciela nie zaświadczenia ze szkoły o ukończeniu przygotowania pedagogicznego i ukończeniu studiów podyplomowych, a przedłożenie dyplomu ukończenia studiów podyplomowych.
Gdy idzie o wypłatę wynagrodzenia, to prawo do określonej stawki wynagrodzenia powstaje z dniem uzyskania kwalifikacji. Dzień ten jest oznaczony w dyplomie. Nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie już od tego dnia, ale dyrektor może je przyznać dopiero na podstawie przedłożonego dyplomu. W związku z powyższym przysługuje nauczycielowi wyrównanie za okres od uzyskania dyplomu. Jeśli data na dyplomie będzie pierwszym dniem miesiąca, to przeszeregowania i wyrównanie należy się od tego dnia. Jeśli natomiast data na dyplomie będzie datą inną niż pierwszy dzień miesiąca to przeszeregowanie nastąpi od pierwszego dnia miesiąca następnego i od tego dnia liczy się wyrównanie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right