Artykuł
Szczególna sprawność psychofizyczna jako warunek bezpiecznej pracy
Szeroko rozumiana zdolność do wykonywania obowiązków pracowniczych potwierdzona w ramach badań profilaktycznych nie jest warunkiem wystarczającym do wykonywania pracy w ramach codziennych obowiązków. Przy niektórych rodzajach prac wymagana jest bowiem szczególna sprawność psychofizyczna. Naruszenie tej sprawności stanowi wewnętrzną przyczynę usprawiedliwiającą powstrzymanie się od wykonywania pracy w sytuacji, gdy stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób.
Niezbędna gotowość do pracy
Z łączącego pracodawcę oraz pracownika stosunku pracy wynika wiele konsekwencji zarówno na gruncie podstawowego źródła prawa pracy, jakim jest Kodeks pracy, jak i na podstawie przepisów wykonawczych. Podstawowe obowiązki stron wynikają z samej definicji stosunku pracy, zgodnie z którą obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy podporządkowanej na rzecz pracodawcy w danym miejscu i czasie, a obowiązkiem pracodawcy - zatrudnianie pracownika za wynagrodzeniem. Definicja stosunku pracy nie odwołuje się jednak do jednego z podstawowych, obok wynagrodzenia za pracę, obowiązków pracodawcy - zatrudniania pracownika w bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy.
Wykonywanie pracy, a ściślej - dopuszczenie do realizacji obowiązków pracowniczych, musi być poprzedzone weryfikacją stanu zdrowia pracownika w ramach badań profilaktycznych, jak również zapewnieniem właściwego szkolenia w dziedzinie bhp. Jednak aby praca mogła być realizowana w sposób bezpieczny zarówno dla pracownika, jak i pozostałych zatrudnionych, istotna jest aktualna dyspozycja pracownika w zakresie szeroko rozumianej zdolności i gotowości do wykonywania pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right