Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 7 marca 2019 r., sygn. IV CSK 86/19

Jeśli poszkodowany wypadkiem ubezpieczeniowym decyduje się na odbudowę i remont zniszczonych nieruchomości, to przy obliczaniu wysokości szkody pierwszeństwo ma metoda kosztorysowa, oparta o rzeczywiste koszty remontowo-budowlane.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący)

‎SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Pietrzykowski

w sprawie z powództwa następców prawnych J. J. - A. J., K. J., X. J. i małoletniego Y. J. przeciwko P. […] Spółce Akcyjnej z siedzibą w W. o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 7 marca 2019 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego w L. z dnia 22 czerwca 2017 r., sygn. akt II Ca […],

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w L. do ponownego rozpoznania wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 czerwca 2017 r. Sąd Okręgowy w L. oddalił apelację powoda J. J. od wyroku Sądu Rejonowego w O. z dnia 7 listopada 2016 r., którym na rzecz powoda od pozwanego P. […] Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. zasądzone zostało odszkodowanie, po sprostowaniu postanowieniem z dnia 29 listopada 2016 r. w wysokości 10 843,96 złotych z odsetkami za opóźnienie oraz w wysokości 8 536,94 złotych z odsetkami za opóźnienie, oddalone powództwo w pozostałej części i zasądzone koszty postępowania.

W sprawie zostało ustalone, że powód będący właścicielem gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodziły budynki: jeden mieszkalny i trzy gospodarcze, zawierał corocznie umowę obowiązkowego ubezpieczenia tych budynków od zdarzeń losowych, m.in. od skutków powodzi, nie kwestionując nigdy wskazanych w polisie wysokości sumy ubezpieczenia oraz przyjętego stopnia zużycia budynków. Umowę taką zawarł również na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r., przy czym w polisie podano stopień zużycia technicznego budynku mieszkalnego na poziomie 21%, obory - 58%, budynku gospodarczego (stodoły) - 35% i garażu - 13%. W polisie wskazano również, że suma ubezpieczenia została ustalona według wartości nowej budynków, ale z uwagi na ich wiek odpowiadała ona wartości rzeczywistej, tj. wartości w stanie nowym w dniu zawarcia umowy pomniejszonej o stopień zużycia budynków wskazany w polisie. Według tego stopnia zużycia obliczono i pobrano składkę stanowiącą przychód zakładu ubezpieczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00