Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.02.2022, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1158.2021.4.MGR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1158.2021.4.MGR
koszty uzyskania przychodów
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
· możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w okresie zawieszenia działalności związanych z nabywaniem płatnych reklam w mediach społecznościowych oraz płatnych narzędzi dodatkowych do prowadzonego sklepu internetowego – jest nieprawidłowe;
· prawa do rozliczenia kosztów, które powstały w okresie zawieszenia działalności – jest nieprawidłowe;
· w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 29 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 lutego 2022 r. (wpływ 9 lutego 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadził Pan działalność gospodarczą od 9 stycznia 2019 r. do 31 sierpnia 2019 r. Od 1 września 2019 r. do chwili obecnej działalność gospodarcza cały czas pozostaje zawieszona. W czasie wykonywania działalności gospodarczej, gdy działalność miała status aktywnej, wykonywał Pan działalność polegającą m.in. na prowadzeniu sklepu internetowego, który miał być źródłem dochodu. Aby prowadzenie sklepu internetowego było możliwe, w tym celu nabył Pan usługę platformy służącej do stworzenia i prowadzenia takiego sklepu internetowego od zewnętrznej firmy hostingowej, która takie rozwiązania dostarcza. Usługa ta została zakupiona w formie rocznego abonamentu. Oprócz tej usługi zostały również zakupione usługi dodatkowe, tj. usługa serwera hostingowego, certyfikat zabezpieczający …, itp. Wydatki te były kosztem uzyskania przychodu. Po upływie dwunastu miesięcy usługi te wymagały przedłużenia w celu zapobiegnięcia ich wygasaniu. Konieczność przedłużenia tych usług wypadła na czas, kiedy Pana działalność gospodarcza była zawieszona. Dokonał Pan przedłużenia ważności tych usług, aby nie wygasły, za co otrzymał stosowne faktury. Niektóre z usług dodatkowych, które są niezbędne do pełnej obsługi sklepu internetowego, jak serwer hostingowy do obsługi poczty elektronicznej, czy certyfikat zabezpieczający zostały nabyte jako nowe usługi, a nie bezpośrednio przedłużone. Było to motywowane tym, że zakup nowych licencji tych usług dodatkowych wiązał się z niższymi kosztami niż w przypadku bezpośredniego przedłużenia licencji pierwotnych. Dodatkowo, na takie działanie pozwolił fakt, że usługi te nie zawierały zbioru danych i zawartości, których przeniesienie byłoby czasochłonne lub utrudnione z przyczyn technicznych. W przypadku posiadanej usługi sklepu internetowego nie było możliwe nabycie nowej licencji, gdyż działaniem skomplikowanym i czasochłonnym byłoby ręczne przenoszenie całej zawartości danych i parametrów konfiguracyjnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right