Artykuł
Przychody przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem 2022
Zmiany wprowadzone w przepisach od 1 stycznia 2021 r. oraz te przewidziane w Polskim Ładzie na 2022 r. wskazują, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może się stać najkorzystniejszą formą opodatkowania dla wielu małych firm.
Artykuł jest fragmentem publikacji "Ryczałt ewidencjonowany 2022".
1. Przychody przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem
Prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem należy pamiętać, że przychody podatnik powinien rozliczać w oparciu o art. 14 ustawy o PIT. Co do zasady przychód z działalności gospodarczej jest przychodem należnym, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód ze sprzedaży uważa się kwoty netto, bez podatku należnego VAT (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT). Tylko wyjątkowo podatnik rozlicza przychód z działalności gospodarczej w momencie otrzymania zapłaty za sprzedane towary czy usługi. Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uznaje się bowiem dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (także częściowego wykonania usługi), jednak nie później niż dzień:
● wystawienia faktury albo
● uregulowania należności (art. 14 ust. 1c ustawy o PIT).
O momencie powstania przychodu w pierwszej kolejności decyduje dzień wydania towaru, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. Tak będzie wtedy, gdy podatnik wystawi fakturę po wydaniu towaru czy wykonaniu usługi. Fakturę zasadniczo wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Przy czym faktury nie mogą być wystawiane wcześniej niż 60. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi. Ograniczenie terminu wcześniejszego wystawienia faktury do 60 dni przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi nie ma zastosowania, jeżeli faktura dokumentuje dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w art. 19a ust. 3, ust. 4 i ust. 5 pkt 4 , i zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy (art. 106i ust. 8 ).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right