Od 1 lipca 2022 r. powiązani podatnicy będą mogli tworzyć Grupy VAT
Działanie w formie Grupy VAT ma uprościć rozliczenia pomiędzy podmiotami powiązanymi. Grupa VAT będzie składała jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki. Nie będzie też rozliczała VAT i wystawiała faktur wewnątrz grupy. Działanie w Grupie ma też umożliwić elastyczne zarządzanie podatkiem naliczonym.
Grupy VAT działają w blisko 20 państwach UE. W Polsce Grupy VAT staną się dostępne dla podatników od 1 lipca 2022 r.
Brak VAT-u między członkami Grup VAT
Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu podatek od towarów i usług nie będzie pobierany od podmiotów, które mimo powiązań, zachowują odrębność prawną. Najważniejszą korzyścią płynącą z utworzenia grupy VAT jest bowiem neutralność obrotów pomiędzy członkami grupy.
Obecnie podatnicy powiązani finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie rozliczani są odrębnie. W efekcie muszą wystawiać sobie faktury VAT, odrębnie składać plik JPK_VAT, który zawiera w sobie deklarację VAT i ewidencję. Do ich rozliczeń stosuje się też wymogi jak dla podmiotów kompletnie od siebie niezależnych. Obowiązuje np. weryfikacja kontrahenta w wykazie podatników VAT (tzw. biała lista) czy stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) - choć gospodarczo i ekonomicznie podmioty te stanowią jedność.