Wyrok SN z dnia 9 czerwca 2021 r., sygn. II USKP 62/21
Niezdolność do pracy nie rzutuje na kwalifikowanie czy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą. Kategorie te współistnieją, nie można jednak za pomocą jednej z nich odwzorowywać zakresu znaczeniowego drugiej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Halina Kiryło (przewodniczący)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku M.S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w B. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 czerwca 2021 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. akt III AUa (…),
I. oddala skargę kasacyjną;
II. zasądza od organu rentowego na rzecz odwołującej się 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 18 sierpnia 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w B., stwierdził, że M.S. od dnia 20 czerwca 2017 r. nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z dnia 18 grudnia 2018 r. oddalił odwołanie. Ustalił, że M.S. od dnia 1 sierpnia 2014 r. prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą, która polegała na świadczeniu usług poligraficznych, wykonywaniu zaproszeń i kart okolicznościowych, wizytówek na stoły, zawieszek weselnych na wino i inne alkohole, naklejek na produkty pszczelarskie etc. Działalność prowadziła za pośrednictwem własnej strony internetowej oraz za pośrednictwem platformy (…) W intrenecie umieszczała projekty np. etykiety na słoik z miodem. W swojej ofercie miała bardzo wiele wzorów, które modyfikowała na zamówienie klienta. Działalność prowadziła jednoosobowo. W październiku 2015 r. dowiedziała się, że jest w ciąży. W listopadzie podwyższyła podstawę wymiaru składek za listopad 2015 r. Uzasadniała to wysokimi obrotami firmy w 2015 r. (85.480,49 zł). Od dnia 1 grudnia 2015 r. odwołująca się przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W dniu 21 czerwca 2016 r. urodziła syna. W okresie od dnia 21 czerwca 2016 r. do dnia 19 czerwca 2017 r. korzystała z zasiłku macierzyńskiego.