Jakie wnioski i oświadczenia należy składać pracodawcy lub zleceniodawcy w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu
Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy Polskiego Ładu, które wprowadziły do systemu podatkowego nowe ulgi i zwolnienia podatkowe, m.in. dla pracowników i zleceniobiorców. Niektóre z nich, jak np. ulga dla klasy średniej, naliczane są „z automatu”. Oznacza to, że podatnik chcący skorzystać z ulgi nie musi składać płatnikowi żadnego wniosku. Jednak są też takie ulgi, których zastosowanie na etapie wpłacania zaliczek na podatek uwarunkowane jest złożeniem płatnikowi odpowiedniego wniosku bądź oświadczenia.
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące ustalania i poboru zaliczek na podatek dochodowy. Oprócz wprowadzenia nowej kwoty zmniejszającej podatek dochodowy i podwyższenia progów podatkowych zlikwidowano możliwość odliczania części składki zdrowotnej od podatku dochodowego (do końca 2021 r. było to nie więcej niż 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej). W konsekwencji podatnik zapłaci pełną kwotę podatku (17% lub 32% podstawy opodatkowania) oraz pełną 9% składkę zdrowotną, co w efekcie pomniejszy jego wynagrodzenie netto o kwotę wyższą niż przed zmianą przepisów.
W związku z tym wprowadzono wiele ulg i zwolnień, które mają chociażby częściowo zrekompensować podatnikom te niekorzystne zmiany.
Poniżej prezentujemy wzory oświadczeń i wniosków, jakie podatnicy mogą składać pracodawcy w obecnym stanie prawnym.
Wniosek o wycofanie oświadczenia PIT-2
PIT-2 to oświadczenie składane pracodawcy przez pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z uwzględnieniem 1/12 kwoty zmniejszającej miesięczny podatek. Pracownik składa PIT-2 pracodawcy przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym. Złożonego oświadczenia PIT-2 nie trzeba składać ponownie w kolejnych latach podatkowych, jeżeli stan faktyczny wynikający z tego oświadczenia nie zmienił się.
Wycofanie oświadczenia PIT-2 jest konieczne wtedy, gdy pracownik uzyskuje jednocześnie: