Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 października 2020 r., sygn. II PK 236/18

Statut wyższej uczelni powinien osobno unormować sytuację osób zatrudnionych przed dniem 1 października 2013 r. na stanowisku adiunkta. Jeżeli do dnia 1 października 2013 r. statut wyższej uczelni nie przewidział ustalenia maksymalnego okresu zatrudnienia mianowanego przed tą datą adiunkta - doktora bez habilitacji (z uwzględnieniem wcześniejszego zatrudnienia), to art. 120 ust. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym od 1 października 2013 r. stanowi podstawę do dalszego zatrudnienia adiunkta w celu uzyskania habilitacji w okresie ośmiu lat od tej daty. Natomiast, jeśli w okresie vacatio legis uczelnia wyższa zmieniła statut i dla osób zatrudnionych już wcześniej ustaliła czas zatrudnienia na okres dłuższy niż ośmioletni okres zatrudnienia, zakreślony przez ustawodawcę w nowej regulacji, to okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta osoby nieposiadającej stopnia naukowego doktora habilitowanego nie liczy się „na nowo” po zmianie art. 120 ustawy o szkolnictwie wyższym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)

‎SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa Z. C. ‎przeciwko Uniwersytetowi (…) w P. o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 października 2020 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 15 czerwca 2018 r., sygn. akt VIII Pa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w P. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. wyrokiem z dnia 19 grudnia 2017 r. oddalił wniesione przez Z. C. (dalej jako powód) przeciwko Uniwersytetowi (…) w P. (dalej jako pozwany) powództwo o przywrócenie do pracy u pozwanego na dotychczasowym stanowisku i warunkach.

Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony u pozwanego na podstawie mianowania od dnia 29 września 1989 r., początkowo na stanowisku asystenta stażysty, następnie asystenta, a od dnia 30 marca 2000 r. adiunkta w Instytucie (…) na czas nieokreślony, przy czym - zgodnie z § 88 ust. 2 i § 67 Statutu (ówczesnej) Akademii Rolniczej – w akcie mianowania podano, że okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta osoby niemającej stopnia naukowego doktora habilitowanego nie powinien przekroczyć 9 lat, to jest do dnia 31 marca 2009 r. Powód w dniu 13 stycznia 2009 r. zwrócił się o przedłużenie zatrudnienia na stanowisku adiunkta „o pierwszy czteroletni przedział czasowy”. Z uwagi na negatywne zaopiniowanie tego wniosku przez radę Wydziału Rolniczego, pozwany zamierzał podjąć czynności prawne zmierzające do wypowiedzenia powodowi stosunku pracy w związku z upływem okresu 9 lat zatrudnienia na stanowisku adiunkta nieposiadającego stopnia naukowego doktora habilitowanego, jednakże w dniu 14 września 2009 r. Rada Zakładowa Związku Nauczycielstwa Polskiego wniosła o ochronę dla powoda jako członka organizacji, co spowodowało wstrzymanie działań zmierzających do rozwiązania z nim stosunku pracy w okresie do 2010 r. do 2014 r. Uchwałą nr […]/2013 z dnia 17 października 2013 r. Rada Zakładowa Związku Nauczycielstwa Polskiego odwołała ochronę dla powoda.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00