Nowe świadczenia w 2022 r. – rodzinny kapitał opiekuńczy oraz dofinansowanie na dziecko w żłobku
Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12 do 36 miesiąca życia będzie przysługiwało dodatkowe świadczenie - rodzinny kapitał opiekuńczy, w łącznej, maksymalnej wysokości 12 000 złotych. Od 1 kwietnia 2022 r. nowa ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.
Celem rodzinnego kapitału opiekuńczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem w wieku od ukończenia 12 do ukończenia 36 miesiąca życia.
Komu przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy
Do świadczenia jest uprawniona matka lub ojciec, przez których rozumie się także osobę przyjmującą dziecko na wychowanie i występującą do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia - na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Świadczenie będzie przysługiwało, jeżeli dziecko to wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki lub ojca.
PRZYKŁAD
Rodzice mają jedno dziecko, które urodziło się w maju 2021 r. Rok skończy w maju 2022 r., czyli już w momencie obowiązywania ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. W tym przypadku nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy z uwagi na to, że jest on należny dopiero na drugie i kolejne dziecko w rodzinie.
Kapitał przysługuje rodzicom, którzy są obywatelami Polski, a także cudzoziemcami - jeżeli posiadają zezwolenie na pobyt stały (są uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Polski). Podstawowym warunkiem otrzymania rodzinnego kapitału jest zamieszkiwanie z dziećmi w Polsce przez okres, w jakim mają otrzymywać kapitał - chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.