Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-12-01

Zmiany w zasiłkach z ubezpieczenia chorobowego od 1 stycznia 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. płatnicy zasiłków (w tym pracodawcy) realizujący obowiązki w zakresie ustalania uprawnień do świadczeń chorobowych i macierzyńskich muszą uwzględniać zmiany przepisów wprowadzone z początkiem tego roku. Dotyczą one m.in. okresu zasiłkowego po ustaniu zatrudnienia, który został skrócony ze 182 do 91 dni wliczania do jednego okresu zasiłkowego wszystkich niezdolności do pracy bez względu na rodzaj choroby, zmian w zasadach ponownego obliczania podstawy zasiłkowej, a także potrąceń nienależnych świadczeń. Zmiany objęły także przedsiębiorców, którzy nie utracą już prawa do zasiłku chorobowego z powodu zadłużenia wobec ZUS, pod warunkiem że nie będzie ono wyższe niż 1% wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w danym roku.

Nowelizacja ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wprowadza zmiany zasad rozliczenia świadczeń chorobowych przez płatników zasiłków. W przypadku samych ubezpieczonych nie wszystkie wprowadzone zmiany są korzystne. Mowa tu m.in. o skróceniu okresu zasiłkowego po ustaniu zatrudnienia. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi on 91 dni, a nie 182 dni, jak było dotychczas.

Na mocy przepisów przejściowych do świadczeń chorobowych trwających nieprzerwanie na przełomie 2021 r. i 2022 r. należy stosować dotychczasowe zasady. Dopiero po przerwie między okresami niezdolności do pracy płatnicy zasiłków zastosują znowelizowane przepisy ustawy zasiłkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00