Wypadek przy pracy zdalnej – projektowane zmiany w Kodeksie pracy
W związku z trwającą epidemią COVID-19 znacznie wzrosła częstotliwość wykonywania pracy z domu i wydaje się, że nawet po jej odwołaniu w dalszym ciągu wielu pracowników będzie wolało świadczyć pracę zdalnie. W związku z powyższym ustawodawca obecnie pracuje nad przepisami dotyczącymi pracy zdalnej, które m.in. będą też dotyczyły kwestii związanych z wypadkami przy pracy.
Obecnie nadal trwają prace nad projektem, który ma na stałe wprowadzić regulacje dotyczące pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Na stronach RCL ogłoszono nowy projekt z 16 lipca 2021 r. Zawiera on kilka zmian w zakresie pierwotnych propozycji, które były przedstawione już w maju br.
Niestety nie można stwierdzić, jaki ostateczny kształt będą miały przepisy ani kiedy dokładnie zostaną wprowadzone.
Definicja wypadku przy pracy zdalnej
Aby dane zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, musi spełniać łącznie cztery przesłanki: musi być to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć, a także nastąpiło w związku z pracą. O ile w stosunku do pracowników zdalnych pierwsze trzy przesłanki wypadku przy pracy (nagłość zdarzenia, przyczyna zewnętrzna, uraz lub śmierć) nie różnią się zasadniczo od wypadku na terenie zakładu pracy, o tyle ostatnia przesłanka - związek z pracą - budzi wiele wątpliwości.