Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 18-08-2024
Artykuł aktualny na dzień 18-08-2024
Data publikacji: 2021-10-31

Roczna analiza stanu bhp w firmie

Analiza stanu bhp stanowi jeden z najważniejszych dokumentów, jakie powinna przygotować służba bhp lub osoba wykonująca zadania tej służby, a następnie przekazać pracodawcy. Rzetelnie sporządzona analiza powinna odzwierciedlać stan bhp w danym zakładzie pracy oraz wskazywać propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy.

 

Pracodawca jako podmiot odpowiedzialny za stan bhp powinien na bieżąco monitorować procesy pracy w tym zakresie. W realizacji tego obowiązku szczególnie pomocna może być okresowa analiza stanu bhp. Niestety, ze sprawozdań Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w wielu zakładach pracy - zarówno w mniejszych, jak i w tych większych - analizy te nie są przygotowywane w sposób właściwy lub nie są przygotowywane w ogóle.

Jak powinna wyglądać analiza stanu bhp

Stosownie do postanowień § 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, jednym z podstawowych zadań służby bhp jest sporządzanie i przedstawianie pracodawcy, co najmniej raz w roku, okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy zawierających propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00