Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 29 lipca 2020 r., sygn. I PK 12/19

Przepis art. 446 § 2 k.c. nie ogranicza natomiast potrzeb uprawnionego jedynie do usprawiedliwionych, należy więc przyjąć, że daje on możliwość zasądzenia wyższej renty niż świadczenie alimentacyjne; wysokość renty, obliczona stosownie do potrzeb uprawnionego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego, może być wyższa niż świadczenie alimentacyjne ustalone według usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bohdan Bieniek

‎SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z powództwa G. J. ‎przeciwko G. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. o rentę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 lipca 2020 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 2 sierpnia 2018 r., sygn. akt IX Pa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w C., wyrokiem z 30 października 2015 r., zasądził od pozwanej G. Spółki z o.o. w Ś. na rzecz powódki G. J.:

(-) rentę w kwocie po 500 zł miesięcznie za okres od września 2014 r. do października 2015 r. (pkt 1);

(-) rentę w kwocie po 500 zł miesięcznie począwszy od listopada 2015 r., płatną do 10-go dnia każdego miesiąca z ustawowymi odsetkami w razie opóźnienia w płatności którejkolwiek z rat (pkt 2).

W pozostałym zakresie Sąd oddalił powództwo o rentę (pkt 3).

Sąd pierwszej instancji ustalił, że mąż powódki S. J. był zatrudniony w pozwanej Spółce na stanowisku operatora sprzętu ciężkiego. W dniu 30 kwietnia 1998 r. uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy. Łyżka ładowarki CAT IT18B, którą obsługiwał inny pracownik pozwanej Spółki M. J., odczepiła się od pojazdu i spadając zraniła poszkodowanego S. J., który zmarł na miejscu wypadku. Operator ładowarki przy wykonywaniu manewrów podniósł łyżkę i usiłował odjechać w inne miejsce, by nie blokować drogi. Z powodu nierówności terenu operator skoncentrował się na prawych kołach pojazdu i nie zauważył, że poszkodowany zbliżył się do pojazdu. W tym momencie łyżka ładowarki odczepiła się i spadła na męża powódki. Tego samego dnia powódka dowiedziała się o śmierci męża.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00