Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2021, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.631.2021.2.SR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.631.2021.2.SR
Czy zakup i montaż konstrukcji stalowej przeznaczonej do montażu instalacji fotowoltaicznej przeznaczonej na cele użytkowe domu jednorodzinnego mogą zostać odliczone od podstawy obliczenia podatku?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2021 r. (data wpływu 21 czerwca 2021 r.), uzupełnionym pismem złożonym w dniu 16 września 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w części dotyczącej:
- wydatku na zakup i montaż konstrukcji stalowej przeznaczonej do montażu instalacji fotowoltaicznej, poniesionego ze środków własnych Wnioskodawcy, niepokrytego z dofinansowania w formie dotacji – jest prawidłowe,
- wydatku na zakup i montaż konstrukcji stalowej przeznaczonej do montażu instalacji fotowoltaicznej w części, która została pokryta z dofinansowania w formie dotacji – jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 21 czerwca 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem przesłanym za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 16 września 2021 r., stanowiącymi odpowiedź na wezwanie Organu z dnia 9 września 2021 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.631.2021.1.SR.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, niezarejestrowaną jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca w 2020 r. realizował przedsięwzięcie polegające na zamontowaniu przy budynku mieszkalnym odnawialnego źródła energii (dalej: „przedsięwzięcie termomodernizacyjne”) w postaci instalacji fotowoltaicznej (dalej: „Instalacja”). Instalacja została zamontowana na specjalnie do tego celu postawionej stalowej konstrukcji ze względu na brak innego budynku gospodarczego, na którym byłaby możliwość zamontowania Instalacji. Na zakup materiału oraz za usługę montażu konstrukcji Wnioskodawca otrzymał fakturę od profesjonalnego wykonawcy, którego działalność polega na dostawie i montażu instalacji fotowoltaicznych, a który jest czynnym podatnikiem podatku VAT i który nie korzystał ze zwolnienia z VAT. Faktura została wystawiona przez wykonawcę w dniu 13 lipca 2020 r. Nie można było zamontować Instalacji na dachu budynku mieszkalnego, ponieważ jest to dach betonowy wykonany w starej technologii, gdzie na stropie betonowym zostało wykonane pokrycie izolacyjne z żużlu wykończone dwucentymetrową warstwą zaprawy betonowej, która została pokryta papą. W związku z powyższym istnieje zbyt duże ryzyko niestabilności konstrukcji fotowoltaicznej przytwierdzonej do tak cienkiej warstwy betonu. Stan techniczny dachu budynku mieszkalnego uniemożliwił zamontowanie Instalacji na budynku. Betonowy dach nie spełnia norm pod kotwy do konstrukcji pod instalację fotowoltaiczną. Docelowo dach wymaga wymiany i docieplenia. Budynek mieszkalny, przy którym realizowane było przedsięwzięcie termomodernizacyjne, stanowi własność Wnioskodawcy. Jest to budynek mieszkalny jednorodzinny, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. W budynku tym nie ma lokali użytkowych, nie jest on również wykorzystywany na cele działalności gospodarczej. Zamontowana Instalacja służy wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right