Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok Sądu Okręgowego w Płocku z dnia 29 czerwca 2021 r., sygn. VI U 356/21

Przy ubieganiu się o świadczenie liczy się to, z jakiego tytułu opłaca się składki na ubezpieczenia społeczne.

Gazeta Prawna nr 175/2021

Sąd Okręgowy w Płocku VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Hanna Parzybut-Dan

po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2021 roku w Płocku na rozprawie sprawy z odwołania K. R. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P. o świadczenie postojowe na skutek odwołania K. R. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P. z dnia 19 lutego 2021 roku, znak: (...)

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje K. R. prawo do świadczenia postojowego.

Uzasadnienie

K. R. wniosła do Sądu Okręgowego w Płocku odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P. z dnia 19 lutego 2021 r., znak: (...), którą odmówiono jej prawa do świadczenia postojowego. Wskazała, iż w sprawie zamknięcia spółki jawnej ponad dwa lata temu odbyła się sprawa sądowa, a spółka obecnie jest w likwidacji i czeka na wykreślenie z KRS. Podkreśliła, że spółka od wielu lat nie osiąga żadnych przychodów i nie ponosi kosztów, a wszystkie jej rachunki bankowe zostały zamknięte. Aktualnie odwołująca prowadzi jedynie sklep odzieżowy w galerii handlowej. Z uwagi na panującą pandemię, częste zamykanie galerii oraz zmniejszenie ruchu klientów wniosła o przywrócenie prawa do świadczenia postojowego.

W odpowiedzi na odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. wniósł o jego oddalenie w całości.

W uzasadnieniu odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wyjaśnił, iż odwołująca od 31 grudnia 2012 r. prowadziła działalność gospodarczą jako wspólnik spółki jawnej, natomiast od 2 lutego 2018r. prowadzi również pozarolniczą działalność gospodarczą. Natomiast świadczenie postojowe przysługuje wyłącznie osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców oraz wspólnikom spółek cywilnych (art. 4 ust. 2 ww. ustawy). Wskazano, że przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 1 ww. ustawy jest także osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność, a więc spółka a nie jej wspólnik. Świadczenie postojowe jest zaś pomocą kierowaną do osób fizycznych będących przedsiębiorcami, a nie do spółek. Podkreślono również, że wprawdzie art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, z późn. zm.) wskazuje, że za osobę prowadzącą działalność gospodarczą uważa się wspólnika spółki jawnej, to art. 15zq ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.) nie odsyła do tej normy prawnej, lecz do definicji przedsiębiorcy wynikającej z ustawy Prawo przedsiębiorców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00