Artykuł
Korzystanie z ulgi na złe długi od 1 października 2021 r.
Obowiązujące regulacje dotyczące ulgi na złe długi zostały zakwestionowane przez TSUE. Dlatego ustawodawca w ramach pakietu SLIM VAT 2 zmienił przepisy w tym zakresie. Zmiany wejdą w życie od 1 października 2021 r. i dotyczą również korekty u dłużnika.
Nowe zasady korzystania z ulgi na złe długi obowiązują od 1 października 2021 r. Ustawodawca nie określił przepisów przejściowych. Dlatego należy uznać, że nowe warunki mają zastosowanie do podatników korzystających z ulgi na złe długi za okresy rozliczeniowe począwszy od października 2021 r.
W niniejszym artykule omówiono zasady korzystania z ulgi na złe długi obowiązujące od 1 października 2021 r.
1. Kto może korzystać z ulgi na złe długi
Co do zasady podatnicy mają obowiązek rozliczać VAT z tytułu dokonywanych czynności podlegających opodatkowaniu VAT niezależnie od tego, czy otrzymają zapłatę, czy nie. W konsekwencji podatnicy bardzo często mają obowiązek rozliczać podatek związany z płatnościami, których jeszcze nie otrzymali, a być może nawet nigdy nie otrzymają.
Przepisami art. 89a ustawy o VAT określone są zasady, na jakich podatnicy mogą w takich przypadkach odzyskiwać rozliczony podatek należny. Jest to szczególnego rodzaju ulga podatkowa, potocznie nazywana ulgą na złe długi.
Z ulgi na złe długi korzystają najczęściej podatnicy. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystali z niej również następcy podatników (zob. przykładowo wyrok WSA w Warszawie z 13 grudnia 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 2071/11).
Nie ma jednocześnie przepisu wyłączającego możliwość korzystania z ulgi na złe długi przez podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej. W konsekwencji również oni mogą, co do zasady, korzystać z ulgi na złe długi (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 marca 2014 r., sygn. IBPP2/443-1186/13/BW). Wyjątek dotyczy podatników, którzy w związku z zawieszeniem wykonywania działalności na okres co najmniej 6 miesięcy zostali wykreśleni z rejestru podatników VAT. Ci mogą korzystać z ulgi na złe długi dopiero po przywróceniu zarejestrowania jako podatnik VAT (o ile zostały spełnione warunki korzystania z ulgi). Warunek ten został zakwestionowany przez TSUE, dlatego można go niestosować (zob. pkt 2).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right