Artykuł
do 2022-06-30 info
do 2022-06-30 info
Formy oszczędzania na przyszłą emeryturę – przegląd dostępnych rozwiązań
Ideą wszelkich form oszczędzania na emeryturę jest gromadzenie środków w celu zapewnienia sobie zasobów finansowych po zakończeniu aktywności zawodowej z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego. Mając na względzie, że emerytura wypłacana przez ZUS w ramach systemu powszechnie organizowanego przez państwo, w większości wypadków zapewni tylko podstawowy standard zabezpieczenia potrzeb emeryta, wprowadzono szereg rozwiązań, które mają zachęcić do dodatkowego gromadzenia środków na życie po zakończeniu aktywności zawodowej. Mają one uzupełniać emeryturę otrzymywaną z ZUS.
W większości przypadków wypłacana z ZUS emerytura nie zapewni środków na utrzymanie standardu życia z okresu aktywności zawodowej. W kolejnych latach wprowadzano różne rozwiązania umożliwiające osobom aktywnym zawodowo odkładanie części środków, z których będą korzystać po osiągnięciu określonego wieku (z reguły 60, 65 lat). Zgromadzone środki mają uzupełniać emeryturę otrzymywaną z ZUS w ramach powszechnego i przymusowego systemu. Aktualnie dostępna jest możliwość oszczędzania na emeryturę w ramach:
* pracowniczych programów emerytalnych (PPE),
* pracowniczych planów kapitałowych (PPK),
* indywidualnych kont emerytalnych (IKE) oraz
* indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).
Ważą się też obecnie losy otwartych funduszy emerytalnych (OFE), do których - zgodnie z wolą niektórych ubezpieczonych - nadal przekazywana jest część składki emerytalnej. Sejmu 12 marca 2021 r. ale po drugim czytaniu nie jest dalej procedowany. Pod koniec lipca 2021 r. do konsultacji trafił także projekt rządowy ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, który m.in. wprowadza szereg ułatwień dla pracodawców prowadzących PPE.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right