Artykuł
Szczególna ochrona pracy kobiet w zakresie bhp
Praca kobiet, ze względu na ich możliwości psychofizyczne oraz rolę związaną z rodzicielstwem, podlega szczególnym regulacjom prawnym w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy regulujące tę tematykę ulegały zmianom w związku z zasadami równego traktowania i niedyskryminacji kobiet. Obecnie chronią przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące dzieci piersią.
Do 3 sierpnia 2016 r. obowiązywał przepis zakazujący zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla ich zdrowia (art. 176 k.p.). Obowiązywało również rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. zawierające wykaz takich prac. Wykaz ten obejmował prace szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia wszystkich kobiet, a nie tylko kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią, jak jest w chwili obecnej. Do takich prac należała m.in. praca w kopalniach wykonywana pod ziemią (z pewnymi wyjątkami).
Komisja Europejska uznała jednak, że tak szeroki zakres ochrony, dotyczący wszystkich kobiet, ograniczał kobietom dostęp do zatrudnienia i rynku pracy. W konsekwencji stanowił przeszkodę w realizacji zasady równouprawnienia płci. Z tego powodu znowelizowano przepis art. 176 k.p. i dostosowano jego brzmienie do z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią, o czym będzie mowa w dalszej części.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right