Kiedy nie trzeba rozliczać VAT od przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek
Przekazywanie prezentów o małej wartości i próbek nie podlega VAT, gdy ma związek z prowadzoną działalnością. Największy problem sprawia ustalenie, kiedy przekazywany produkt można uznać za próbkę czy prezent o małej wartości. Jest to szczególnie istotne, gdyż obecnie firmy przy promocji swoich produktów często korzystają z pomocy blogerów czy influencerów. Kolejny problem to ustalenie, czy przekazanie ma związek z działalnością. Organy zajmują w tym przypadku niekorzystne stanowisko. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na ten temat.
Przypomnijmy na wstępie, że przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jak i wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).
Niezależnie od tego czy przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT, nie trzeba opodatkowywać przekazania prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.
Takie nieodpłatne wydanie towarów nie jest zatem dostawą towarów (i odpowiednio - WDT bądź eksportem, jeśli chodzi o transakcje zagraniczne).
Jak z tego wynika, darowizna i inne tego typu czynności nieodpłatne to także dostawa towaru, pod warunkiem że przy nabyciu towaru przysługiwało prawo do odliczenia. Może to być prawo częściowe (np. 50% przy samochodach), ale nie oznacza to „opodatkowania w połowie” przy sprzedaży. Taką dostawę opodatkowuje się w całości (czyli nie ma tu np. 11,5% VAT z tego powodu, że odliczono 50% VAT naliczonego), a ewentualnie podatnikowi przysługuje prawo do korekty podatku naliczonego (przy samochodach - zob. art. 90b ustawy).
W razie nieodpłatnego przekazania towaru, przy nabyciu którego nie przysługiwało odliczenie VAT, ale prawo to przysługiwało od zakupu części składowych do niego, dochodzi do opodatkowania VAT. Podstawą opodatkowania byłaby zaktualizowana cena nabycia części składowej.