Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2021, sygn. 0115-KDIT3.4011.131.2021.2.KR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.131.2021.2.KR
Czy w przypadku sprzedaży samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu i przeznaczonego na cele prywatne (Wnioskodawczyni nie wprowadziła faktury wykupowej do kosztów podatkowych ani nie wprowadziła samochodu do środków trwałych działalności) po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie wystąpi przychód podatkowy?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2021 r. (data wpływu 1 lutego 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 marca 2021 r. (data wpływu 16 marca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 1 lutego 2021 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, przeznaczonego na cele prywatne.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, wybrała opodatkowanie podatkiem liniowym i rozlicza zaliczki na podatek dochodowy w tej formie. Nie jest podatnikiem VAT. Wnioskodawczyni prowadzi praktykę lekarską, a samochód wykorzystuje do dojazdów do miejsc świadczenia usług medycznych. W 2016 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego, która spełnia warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Umowa była zawarta na okres 47 miesięcy. Umowa dotyczyła samochodu osobowego, który Wnioskodawczyni wykorzystuje w celu świadczenia usług. W okresie leasingu każda faktura otrzymana od leasingodawcy oraz faktury dotyczące wydatków eksploatacyjnych i serwisowych dotyczących samochodu stanowiły podatkowe koszty uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z wejściem w życie nowych przepisów, koszty dotyczące zakupów paliwa i wydatków eksploatacyjnych zostały ograniczone do 75%. Zakończenie umowy leasingu nastąpiło w lipcu 2020 r. i została wystawiona faktura na kwotę 2042 zł brutto tj. 1% wartości samochodu. Faktura została wystawiona na Wnioskodawczynię jako przedsiębiorcę. Wnioskodawczyni w związku z faktem, że po zakończeniu leasingu nie planowała wykorzystać samochodu do celów zawodowych i zawarła kolejną umowę leasingu na nowy samochód, nie ujęła faktury dotyczącej wykupu w kosztach podatkowych, ani nie wprowadziła wykupionego samochodu do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać samochód w okresie nie krótszym niż 6 miesięcy od momentu wykupu samochodu. Wnioskodawczyni w uzupełnieniu wniosku wyraźnie podkreśliła, że samochód będący przedmiotem wniosku od momentu wykupu po zakończeniu umowy leasingu jest używany wyłącznie w celach prywatnych, natomiast faktura potwierdzająca wykup nigdy nie została ujęta w prowadzonej działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right