Tarcza branżowa 8.0 – rodzaje wsparcia dla przedsiębiorców i zleceniobiorców
Od 28 lutego 2021 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z tzw. tarczy 8.0, która w praktyce jest wydłużeniem i poszerzeniem wsparcia oferowanego w ramach tarczy branżowej 7.0. Pomoc z niej wynikająca jest skierowana do poszkodowanych przez epidemię COVID-19 podmiotów działających w określonych branżach.
Tarczę branżowa 8.0 wprowadza rozporządzenie Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.
Dzięki tarczy 8.0 przedsiębiorcy mogą ubiegać się o:
- dotację na pokrycie bieżących kosztów działalności gospodarczej dla mikro i małych przedsiębiorców;
- dofinansowanie ze środków FGŚP do wynagrodzeń pracowników;
- zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na FP, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP i Fundusz Emerytur Pomostowych za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. bądź za luty 2021 r.;
- świadczenie postojowe - maksymalnie trzykrotnie (na podstawie tarczy 7.0 można było skorzystać ze świadczenia dwukrotnie).
Dotacja na pokrycie bieżących kosztów działalności gospodarczej dla mikro i małych przedsiębiorców
Wskazana dotacja jest przeznaczona na pokrywanie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikro i małych przedsiębiorców (według definicji zawartej odpowiednio w art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców) ze ściśle wskazanych przez ustawodawcę branż określonych konkretnymi kodami PKD. Dotacja może być udzielona do wysokości 5000 zł, a wnioskować można o nią dwu lub trzykrotnie. Szczegóły w tym zakresie zaprezentowano poniżej.
Tabela. Warunki, których spełnienie jest wymagane do otrzymania dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności gospodarczej
Dotacja udzielana dwukrotnie |