Czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy stanowi koszt kwalifikowany – interpretacja MF
Ponoszone wydatki na wynagrodzenia, obejmujące ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, mogą zostać uznane za koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
MF
Organ nie podziela stanowiska Wnioskodawcy w części dotyczącej braku możliwości uznania za koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ponoszonych przez Spółkę kosztów wynagrodzenia Programisty, obejmujących ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, przyznawany na podstawie art. 171 § 1 Kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wskazać bowiem należy, że na mocy cytowanych przepisów ww. wydatek nie został wyłączony z możliwości uznania go za koszt kwalifikowany. Tym samym ponoszone przez Spółkę wydatki na wynagrodzenia Programisty, obejmujące ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, przyznawany na podstawie art. 171 § 1 Kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy mogą zostać uznane za koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 marca 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.576.2020.1.NL
Od redakcji
W ramach ulgi B+R podatnicy CIT i PIT mogą obniżyć podstawę opodatkowania o wydatki na działalność spełniającą cechy działalności badawczo-rozwojowej. Obniżenie następuje tylko o te wydatki, które można zaliczyć do tzw. kosztów kwalifikowanych. W przywołanej interpretacji organ podatkowy słusznie uznał, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop to część wynagrodzenia przysługującego pracownikowi zatrudnionemu przy działalności badawczo-rozwojowej. Wynagrodzenia takie stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop. Koszty te - pod warunkiem ich odpowiedniego wyodrębnienia w prowadzonej ewidencji księgowej - podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1b updop. Uznanie ekwiwalentów za niewykorzystany urlop za koszty kwalifikowane jest zatem korzystne dla podatników.
Warto dodać, że w omawianej interpretacji organ podatkowy nakazał wyłączyć z kosztów kwalifikowanych należności dla pracownika z tytułu wynagrodzeń obejmujących okres, w którym nie wykonywał faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np. na urlopie, zwolnieniu lekarskim itp. Zdaniem fiskusa takie należności nie mogą podlegać odliczeniu jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi B+R. Wynika to z tego, że nieobecność pracownika oznacza, że nie mógł on wówczas faktycznie wykonywać określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Tym samym, jak stwierdzono w interpretacji, kosztów kwalifikowanych nie stanowi:
- wynagrodzenie za czas przebywania pracowników na płatnych urlopach wypoczynkowych, o którym mowa w Kodeksie pracy,
- wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego,
- wynagrodzenie za dni wolne na opiekę nad dzieckiem - zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy,
- wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy przysługujące w związku ze szczególną sytuacją dotyczącą konkretnego pracownika, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, przepisami wykonawczymi do tego kodeksu albo z innych przepisów prawa, w tym wynagrodzenie za urlop okolicznościowy.
Należy tu jednak dodać, że inne, bardziej korzystne dla podatników stanowisko w tej kwestii, często zajmują sądy administracyjne, m.in. WSA w Gliwicach w wyroku z 20 lutego 2020 r., sygn. akt I SA/Gl 1323/19 - wyrok nieprawomocny.
Sławomir Biliński
prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”, ekspert podatkowy
Czytaj także
„Koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R - wyrok NSA” i „Ulgi podatkowe w zeznaniu rocznym” i „Kiedy wynagrodzenie stanowi koszt kwalifikowany na potrzeby ulgi B+R - interpretacja MF” na stronie e-wydania „Mk” - www.inforlex.pl/ewydania