Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
do 2021-02-28
TEMATY:
Porada aktualna
do 2021-02-28
TEMATY:
Data publikacji: 2021-02-18

Do jakiej wysokości można potrącić pracownicy zajęcie niealimentacyjne z zasiłku i nagrody rocznej

PYTANIE

Pracownica na zasiłku macierzyńskim (pełen etat, umowa o pracę) otrzyma w miesiącu lutym 2021 następujące kwoty - zasiłek kwota brutto 1674,96 zł oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne brutto 957,67 zł. Powyższe kwoty są do wypłaty w lutym. Pracownica ma zajęcie komornicze niealimentacyjne. Do jakiej wysokości można potrącić pracownicy zajęcie niealimentacyjne z zasiłku i nagrody rocznej?

ODPOWIEDŹ

W przypadku otrzymania przez pracownika dwóch rodzajów świadczeń w danym miesiącu: wynagrodzenia i zasiłku nie należy sumować kwot netto uzyskanych przychodów. Do dokonania potrącenia egzekucji niealimentacyjnej należy zastosować dwa odrębne przepisy. Do potrąceń z wynagrodzenia – Kodeks pracy, zaś do potrąceń z zasiłków – ustawę emerytalną. W przypadku dwóch rodzajów przychodów obowiązują bowiem odrębne zasady stosowania limitów i kwot wolnych od potrąceń.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, w rozumieniu ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00