Porada
do 2021-12-31
do 2021-12-31
Jakie są skutki podatkowe sprzedaży lub darowizny środka trwałego
PYTANIE
Jesteśmy bankiem spółdzielczym. W najbliższym czasie będziemy likwidować środki trwałe takie jak komputery i laptopy, gdyż nie nadają się one do pracy w banku i nastąpi wymiana ich na nowe. Są to środki trwałe w pełni zamortyzowane. Prosimy o informację, jak należy postąpić od strony księgowej i podatkowej (uwzględniając PIT, CIT i VAT) w następujących sytuacjach: 1. Sprzedaż zlikwidowanego komputera czy laptopa pracownikowi banku za nieznaczącą kwotę (np. 100 zł). 2. Przekazanie zlikwidowanego komputera czy laptopa pracownikowi banku w formie darowizny. 3. Przekazanie w formie darowizny osobie fizycznej nie związanej z bankiem. 4. Przekazanie w formie darowizny np. szkole.
ODPOWIEDŹ
W przypadku sprzedaży na rzecz pracownika po zaniżonej cenie po stronie banku powstaje przychód w wysokości ustalonej ceny, który jednak może być przez organ podatkowy określony w wysokości wartości rynkowej oraz nie powstaje prawo rozpoznania kosztów uzyskania przychodu. Sprzedaż podlega VAT, podstawą opodatkowania jest cena sprzedaży, która może zostać jednak określona przez organ jako cena rynkowa. Sprzedaż może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie i być udokumentowana fakturą.
W przypadku darowizny na rzecz pracownika banku powstaje obowiązek podatkowy w VAT, nie powstają dla banku obowiązki w CIT i PIT. Darowizna może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie i być udokumentowana dokumentem wewnętrznym.
W przypadku darowizny osobie fizycznej niezwiązanej z bankiem powstaje obowiązek w VAT, nie powstają dla banku obowiązki w CIT i PIT. Darowiznę należy zaewidencjonować przy pomocy kasy fiskalnej i wydać paragon.
W przypadku darowizny na rzecz szkoły możliwe jest odliczenie darowizny od podatku oraz opodatkowanie jej 0% stawką VAT (na zasadach określonych w uzasadnieniu). Darowiznę należy udokumentować dokumentem wewnętrznym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right