Kiedy należy oznaczać kodem TP transakcje między podmiotami powiązanymi w nowym JPK_VAT – aktualne problemy
Od 1 października 2020 r., czyli od kiedy obowiązuje nowy JPK_VAT, podatnicy muszą dodatkowo zwracać szczególną uwagę, czy między nimi a ich kontrahentami nie istnieją powiązania. W przypadku transakcji między podmiotami powiązanymi występuje obowiązek oznaczania ich symbolem „TP”. Mimo że nowe regulacje obowiązują już kilka miesięcy, stosowanie tego kodu stwarza najwięcej problemów.
Nowe zasady stosowania kodów w ewidencji nadal wywołują liczne wątpliwości u podatników. Jednak obowiązek ich wykazywania w ewidencji VAT dotyczy tylko niektórych towarów i usług (§ 10 ust. 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług).
Jednym z oznaczeń jest symbol „TP”. Powinien być stosowany do transakcji stanowiących sprzedaż w przypadku istnienia powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT (§ 10 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia). Przy czym ocena istnienia takich powiązań - jak czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na jedno z pytań dotyczących nowego pliku JPK_VAT:
(…) ma się odbywać każdorazowo na moment dostawy towarów lub wykonania usługi, względnie otrzymania zaliczki bądź przedpłaty w przypadku tzw. faktur zaliczkowych.
1. Jakie powiązania oznaczamy kodem TP
Kodem TP oznaczamy powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Są to powiązania w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 updof i art. 11a ust. 1 pkt 5 updop.
Podmioty powiązane według przepisów o podatkach dochodowych
Lp. | Przepisy ustaw o podatku dochodowym wskazują, że podmiotami powiązanymi są: |
1) | podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot |
2) | podmioty, na które wywiera znaczący wpływ: • ten sam inny podmiot lub • małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot |