Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2023-06-30 info
Artykuł aktualny
do 2023-06-30 info
Data publikacji: 2020-12-18

Faktury korygujące 2021 r. – jakie zasady rozliczeń wybrać

Od 1 stycznia 2021 r. został zniesiony formalny warunek uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej „in minus”. Sprzedawca będzie mógł obniżyć VAT już w okresie wystawienia faktury korygującej, ale pod warunkiem, że będzie posiadał odpowiednią dokumentację. Do końca 2021 r. będzie jednak możliwość korzystania z dotychczasowych zasad rozliczenia faktur korygujących „in minus”. Dokonanie tego wyboru wymaga pisemnej zgody zawartej między sprzedawcą a nabywcą.

Z początkiem 2021 r. weszły w życie zmiany w rozliczaniu przez sprzedawców i nabywców faktur korygujących, o których mowa w art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT.

 Są to faktury korygujące do faktur z wykazanym podatkiem, obniżające podstawę opodatkowania i VAT należny w związku:

  • z udzieleniem po dokonaniu sprzedaży obniżki lub opustu ceny,
  • ze zwrotem towarów lub opakowań,
  • ze zwrotem nabywcy całości lub części zapłaty otrzymanej przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło,
  • z pomyłkowym wykazaniem na fakturze kwoty podatku wyższej niż należna.

Ważne

Nowe zasady rozliczania mają zastosowanie do faktur korygujących „in minus” wystawionych od 1 stycznia 2021 r., chyba że zostanie zawarte porozumienie.

 

1. Zasady rozliczania faktur korygujących obowiązujące do 31 grudnia 2020 r.

Do końca 2020 r. warunkiem obniżenia VAT na podstawie faktur korygujących „in minus” było najczęściej uzyskanie potwierdzenia ich otrzymania przez nabywcę. Po uzyskaniu takiego potwierdzenia faktury korygujące mogły być rozliczane przez sprzedawców w okresie rozliczeniowym:

  1. otrzymania faktury korygującej przez nabywcę - jeżeli sprzedawca uzyskał potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za ten okres,
  2. uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej - jeżeli sprzedawca otrzymał potwierdzenie otrzymania faktury korygującej później.

Z kolei nabywcy otrzymujący takie faktury korygujące byli, co do zasady, obowiązani do zmniejszania kwot podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą uzyskali (art. 86 ust. 19a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00