Ustalanie i przeliczanie podstawy wymiaru zasiłków z FUS w razie obniżenia etatu lub pogorszenia warunków zatrudnienia z powodu COVID-19
Osobie uprawnionej do świadczeń chorobowych i z tytułu macierzyństwa w czasie obniżenia wymiaru czasu pracy lub zmiany w sposób niekorzystny warunków jej zatrudnienia z powodu epidemii płatnik zasiłków powinien ustalić podstawę wymiaru ww. świadczeń zgodnie z ustawą covidową. Nie należy w tym przypadku stosować art. 40 ustawy zasiłkowej. Zatem przy zmianie etatu podstawa zasiłkowa nie jest ustalana od wynagrodzenia przewidzianego dla nowego etatu. Według tej samej zasady trzeba dokonać, na wniosek pracownika, przeliczenia wypłaconych już świadczeń za okres przypadający od 31 marca do 8 października 2020 r. Takie przeliczenie będzie zasadne tylko w przypadku, gdy świadczenia wypłacone na podstawie dotychczasowych przepisów okażą się niższe od ustalonych według nowych regulacji, obowiązujących od 9 października 2020 r.
O przeliczenie (wyrównanie) wypłaconych świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa (zasiłków: chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego) w trybie ustawy o COVID-19 mogą ubiegać się ubezpieczeni będący pracownikami. W ich bowiem przypadku należy stosować art. 40 ustawy zasiłkowej o konieczności ustalenia nowej podstawy wymiaru zasiłków w razie zmiany wymiaru czasu pracy. W wyniku zmian przepisów wskazana regulacja ustawy zasiłkowej nie jest stosowana na podstawie ustawy o COVID-19. Dotyczy jednak tylko niektórych świadczeniobiorców.
Podstawa zasiłkowa dla osób z obniżonym etatem lub do których zastosowano niekorzystne warunki zatrudnienia
Zasadniczo w przypadku zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła:
- w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub
- w miesiącach poprzedzających niezdolność do pracy, maksymalnie 12.