Porada
BILANS 2020! Jak ustalić utratę wartości środków trwałych
Ze zjawiskiem trwałej utraty mamy do czynienia wówczas, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Jednostka powinna przynajmniej raz w roku przeprowadzić test na ustalenie, czy konieczne jest objęcie środka trwałego odpisem aktualizującym jego wartość. Okazją do przeprowadzenia testu jest zazwyczaj sporządzenie sprawozdania finansowego.
W celu ustalenia, czy jednostka posiada aktywa, których wartość księgowa jest zawyżona, przeprowadza ona na dzień bilansowy test trwałej utraty wartości. Test ten składa się z dwóch etapów.
Tabela 1. Test na utratę wartości środków trwałych - etapy
Etap 1 | W pierwszej kolejności należy ustalić, czy wystąpiły przesłanki mające charakter zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny, wskazujące na możliwą utratę wartości (patrz tab. 2). Jeżeli wystąpi chociażby jeden z czynników wskazujących na możliwą utratę wartości, jednostka zobowiązana jest do dalszej analizy. |
Etap 2 | W drugim kroku należy ustalić, czy wystąpiła utrata wartości środków trwałych, a jeżeli tak - oszacować wysokość odpisu aktualizującego środki trwałe. |
Zasady ustalania i ujmowania w księgach rachunkowych oraz wykazywania w sprawozdaniu finansowym odpisów aktualizujących wartość bilansową aktywów jednostki, spowodowanych częściową lub całkowitą utratą zdolności do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych przez te aktywa, uregulowane są w Krajowym Standardzie Rachunkowości Nr 4 „Utrata wartości aktywów”.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right