Sporządzanie planu urlopów na 2021 r.
Plan urlopów ustala pracodawca. W miarę możliwości bierze przy tym pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy przedsiębiorstwa. W planie urlopów należy uwzględnić zarówno urlop bieżący, jak i zaległy, ale nie obejmuje się nim części urlopu udzielanego pracownikowi na żądanie.
Przepisy nie wskazują, w jakim terminie pracodawca powinien ogłosić plan urlopów. W tym zakresie dominuje stanowisko, że plan urlopów należy sporządzać przed końcem roku na następny rok kalendarzowy. Nie wynika to wprost z przepisów prawa pracy. Jeśli jednak pracownicy nabywają prawo do urlopu z dniem 1 stycznia, to mogą już w styczniu z niego korzystać. Zatem plan urlopów powinien być ustalony odpowiednio wcześniej.
Plan urlopowy powinien tworzyć każdy pracodawca. Jednak od tej reguły przepisy prawa pracy przewidują wyjątki. Z tworzenia planu urlopowego mogą zrezygnować pracodawcy, u których nie działa zakładowa organizacja związkowa, oraz pracodawcy, u których organizacja związkowa działa, ale wyraziła ona zgodę na rezygnację z tworzenia takich planów (art. 163 § 11 Kodeksu pracy).
W przypadku rezygnacji z tworzenia planów urlopowych pracodawca ma obowiązek ustalenia terminu urlopów w trybie porozumienia z pracownikiem (art. 163 § 11 Kodeksu pracy).
Różnice między ustalaniem terminu urlopu wypoczynkowego na podstawie planu urlopowego i porozumienia z pracownikiem
Zasady ustalania terminu urlopu wypoczynkowego na podstawie planu urlopowego | Zasady ustalania terminu urlopu wypoczynkowego za porozumieniem |
Pracownik zgłasza z góry określone terminy urlopu. |