Porada
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących wartość wierzytelności
PROBLEM
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą. Dochody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej rozlicza na podstawie art. 30c ustawy o PIT - podatek liniowy. Głównym przedmiotem działalności podatnika jest obróbka mechaniczna elementów metalowych (PKD 25.62.Z).
We wrześniu 2017 r. podatnik wykonał i dostarczył konstrukcję stalową balkonową nabywcy, którym była spółka niemiecka. 12 czerwca 2017 r. podatnik wystawił fakturę pro forma dla nabywcy na przedpłatę (kwota wpłynęła na konto bankowe podatnika). Po dostawie towarów, która nastąpiła 28 września 2017 r., wystawiono fakturę, a termin płatności faktury wyznaczono na 7 dni. Podatnik ujął sprzedaż jako przychód podatkowy w księgach rachunkowych. Podatnik przesłał do dłużnika wezwanie do zapłaty kwoty, która nie została uregulowana pomimo upływu terminu płatności. Dalej zwrócił się do kancelarii prawnej na terytorium Niemiec o pomoc w odzyskiwaniu zaległych należności. Wobec braku skuteczności wzywania dłużnika do uregulowania zaległości za pośrednictwem kancelarii prawnej wystąpiono do sądu rejonowego o nakaz zapłaty skierowany wobec dłużnika. Sąd rejonowy wydał nakaz zapłaty. W związku z brakiem uregulowania należność przez dłużnika podatnik za pośrednictwem kancelarii prawnej w Niemczech złożył wniosek o wszczęcie postępowania w prokuraturze w sprawie oszustwa.
Podatnik zwrócił się również do sądu rejonowego (wydział ds. komorniczych) z wnioskiem o możliwość przeprowadzenia czynności komorniczych. W styczniu 2020 r. otrzymał odpowiedź, że postępowanie komornicze może odbyć się wyłącznie, gdy poniższe czynniki wystąpią łącznie:
- wystawienie tytułu postępowania komorniczego,
- wystawienie klauzuli/nakazu komorniczego,
- posiadanie dowodu dostarczenia tytułu komorniczego dłużnikowi,
a w związku z tym, że spółka-kontrahent została skreślona z rejestru z powodu braku majątku/środków, postępowanie komornicze nie może mieć miejsca. Również uzyskanie klauzuli/nakazu komorniczego nie przyniosłoby efektów ze względu na brak możliwości doręczenia go dłużnikowi oraz brak możliwości ściągnięcia wierzytelności z podmiotu, który został wykreślony z rejestru z powodu braku majątku.
Czy w opisanej sytuacji podatnik może w ciężar kosztów 2020 r. zaliczyć odpis aktualizujący, którego dokona w 2020 r. od nieściągalnej wierzytelności, z uwagi na moment łącznego spełnienia przesłanek podatkowych w zakresie uprawdopodobnienia nieściągalności - jak i rachunkowych, tj. dokonania odpisu aktualizującego z zachowaniem warunków określonych ustawą o rachunkowości?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right