Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-09-15

PPK. Pracownicze plany kapitałowe – obowiązki pracodawcy

Wstęp

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342; dalej: ustawa o PPK) wprowadziła nową w polskim systemie prawnym formę długoterminowego, grupowego oszczędzania w okresie aktywności zawodowej zatrudnionych osób, w której zgromadzone środki - powstałe z wpłat uczestnika PPK, podmiotu zatrudniającego, a także dopłat ze strony państwa - zasadniczo mają być wykorzystane przez beneficjentów tego programu po osiągnięciu przez nich 60 roku życia. Ustawa o PPK przewiduje wiele nowych rozwiązań, a w procesy w ramach pracowniczych planów kapitałowych zaangażowanych zostało kilka podmiotów. W okresie niemal 2 lat od jej uchwalenia ustawa o PPK była już kilkakrotnie nowelizowana.

Program PPK wprowadzany jest etapami. W tym roku do programu dołączą firmy zatrudniające co najmniej 50 i co najmniej 20 osób (w rozumieniu ustawy o PPK). Mają one obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK do 27 października 2020 r. Pierwotnie firmy zatrudniające co najmniej 50 osób miały przystąpić do programu najpóźniej 24 kwietnia 2020 r., jednak ze względu na pandemię koronawirusa, proces wdrażania PPK został wydłużony o 6 miesięcy. Od 1 stycznia 2021 r. rozpocznie się ostatni etap wdrażania PPK w firmach. Od tej daty bowiem obowiązek stosowania ustawy o PPK obejmie pozostałe podmioty i sektor finansów publicznych. Termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK dla pozostałych firm upłynie 23 kwietnia 2021 r., a dla jednostek sektora publicznego 26 marca 2021 r.

W niniejszym opracowaniu przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące pracowniczych planów kapitałowych - istotne z punktu widzenia podmiotów zatrudniających oraz osób aktywnych zawodowo, będących adresatami tego programu.

I. Pracownicze plany kapitałowe - kto je tworzy, kiedy i dla kogo

1. Co to jest pracowniczy plan kapitałowy

Pracowniczy plan kapitałowy (PPK) to nowa forma dodatkowego, powszechnego, długoterminowego oszczędzania z możliwością skorzystania ze zgromadzanych środków zasadniczo po ukończeniu 60 roku życia. System PPK został wprowadzony ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342). Założeniem ustawodawcy jest wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego przyszłych emerytów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00