Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2020-07-19

Dotacje i ich prezentacja w bilansie

W obecnym czasie dotacje, nie tylko unijne, otrzymują podmioty gospodarcze działające w bardzo zróżnicowanych formach prawnych oraz funkcjonujące na podstawie różnych przepisów systemowych regulujących ich działalność. W związku z obowiązującymi różnymi przepisami systemowymi podmioty gospodarcze ewidencjonują otrzymane przychody z tytułu dotacji jedną z dwóch poniższych metod:

1) metodą kapitałową - zwaną także funduszową,

2) metodą wynikowa - zwaną także przychodową.

Metoda wynikowa ujmowania dotacji otrzymywanych z funduszy unijnych jest najczęściej stosowana. Obowiązuje bowiem podmioty gospodarcze, w odniesieniu do których przepisy systemowe nie zawierają szczególnych uregulowań. Zgodnie z tą metodą dotacje zalicza się do przychodu na przestrzeni jednego lub większej liczby okresów sprawozdawczych.

Metoda kapitałowa polega na ewidencjonowaniu środków otrzymanych z funduszy unijnych, na zwiększenie kapitału (funduszu) własnego jednostki otrzymującej dotację. Ujęcie tych środków jako zwiększenie kapitałów dokonywane jest na podstawie przepisów systemowych regulujących zasady gospodarki finansowej danej grupy jednostek.

Przykładami takich jednostek są m.in. publiczne zakłady opieki zdrowotnej, instytucje kultury, uczelnie wyższe, spółdzielnie mieszkaniowe.

Dla potrzeb ewidencji dotacji w księgach rachunkowych znaczenie ma cel, na jaki dotacja została przyznana. W inny sposób ewidencjonuje się koszty, gdy dotacja służy sfinansowaniu w całości lub w części zakupu, budowy lub ulepszenia środków trwałych, a w inny, gdy dotacja jest przeznaczona na dofinansowanie bieżącej działalności.

W zależności od celu, na jaki została przyznana dotacja, wyróżnia się:

  • dotacje do aktywów,
  • dotacje do przychodów.

- służą sfinansowaniu zakupu, wytworzeniu, budowie, ulepszeniu lub pozyskaniu aktywów trwałych w inny sposób. Otrzymanie tych dotacji jest warunkowane wydatkowaniem ich zgodnie z przeznaczeniem zapisanym w umowie, tj. co do rodzaju dotowanych aktywów, ich umiejscowienia lub okresów, w których mają być nabyte lub utrzymywane przez jednostkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00